154PSB302K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
154PSB302K2J
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 3KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Size / Dimension 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.7 mOhms
Series PSB
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 750V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.15 µF