156PHC250K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
156PHC250K
Description:
CAP FILM 15UF 10% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.004" Dia x 1.811" L (25.50mm x 46.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.7 mOhms
Series PHC
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15 µF