157TTA035M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
157TTA035M
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 35V AXIAL
In Stock : 4774
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.787" L (8.00mm x 20.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5473Ohm @ 120Hz
Series TTA
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 372.6 mA @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 150 µF