158KXM035MQV
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
158KXM035MQV
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.62 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 132.6mOhm @ 120Hz
Series KXM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 79 mOhms