15BJ170AH
Eaton - Electronics Division
Product No:
15BJ170AH
Package:
SMBF
Description:
TVS DIODE 170VWM UNI
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMBF
Series Automotive, AEC-Q101, 15BJxxH
Type Zener
Package / Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V