15CLE1-65E
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
15CLE1-65E
Description:
FUSE CARTRIDGE 65A 15.5KVAC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 65A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 63kA
Size / Dimension 3.000" Dia x 23.900" L (76.20mm x 607.06mm)