Home / TVS Diodes / 1.5KE100CA-E3/73
minImg
1.5KE100CA-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE100CA-E3/73
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package 1.5KE
Series TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85.5V