1.5KE120ARL
STMicroelectronics
Product No:
1.5KE120ARL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 102VWM 212VC DO201
User Guide
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 47A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 1000pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 114V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-201
Series 1.5KE, TRANSIL™
Type Zener
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 212V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 102V