Home / TVS Diodes / 1.5KE15A-E3/73
minImg
1.5KE15A-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE15A-E3/73
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE
In Stock : 1500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 14.3V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package 1.5KE
Series TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.8V