1.5KE160CA
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE160CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
TVS, 136V, 1500W Bi
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series -
Type Zener
Package / Case Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V