1.5KE18AG
Littelfuse Inc.
Product No:
1.5KE18AG
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 59.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Series Mosorb™
Type Zener
Package / Case DO-201AD, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15.3V