1.5KE250A
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE250A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS D5.4X7.5 214V 1500W UNI
User Guide
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 237V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series -
Type Zener
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 344V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 214V