Home / TVS Diodes / 1.5KE7.5C-E3/54
minImg
1.5KE7.5C-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE7.5C-E3/54
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC 1.5KE
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 128A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 6.75V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1.5KE
Series TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.05V