15KPE150CA
Eaton - Electronics Division
Product No:
15KPE150CA
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 150VWM 241.9VC AXIAL
In Stock : 595
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 62.4A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series 15KPE
Type Zener
Package / Case Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 241.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V