1.5SMC100A
Meritek
Product No:
1.5SMC100A
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series 1.5SMC
Type Zener
Package / Case DO-214AB (SMC)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85.5V