1.5SMC160H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC160H
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
1500W, 160V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 230V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V