Home / TVS Diodes / 1.5SMC16AHE3/57T
minImg
1.5SMC16AHE3/57T
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC16AHE3/57T
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 15.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13.6V