Home / TVS Diodes / 1.5SMC18AHE3/9AT
minImg
1.5SMC18AHE3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC18AHE3/9AT
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 59.5A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15.3V