Home / TVS Diodes / 1.5SMC62CA-E3/9AT
minImg
1.5SMC62CA-E3/9AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC62CA-E3/9AT
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Description:
TVS DIODE 53VWM 85VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 58.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Series 1.5SMC, TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 85V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 53V