1.5SMC68CA
Meritek
Product No:
1.5SMC68CA
Manufacturer:
Meritek
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series 1.5SMC
Type Zener
Package / Case DO-214AB (SMC)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 92V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58.1V