Home / TVS Diodes / 1.5SMC6.8CAHM3/H
minImg
1.5SMC6.8CAHM3/H
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5SMC6.8CAHM3/H
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 143A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 6.45V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5.8V