Home / TVS Diodes / 1.5SMCJ8.5CA
minImg
1.5SMCJ8.5CA
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5SMCJ8.5CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 104.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.4V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series -
Type Zener
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V