16-680-191T
Aries Electronics
Product No:
16-680-191T
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN HDR MALE PIN 16POS TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black
Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm)
Contact Finish Tin
Row Spacing 0.300" (7.62mm)
Termination Solder
Contact Type Male Pin
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series 680
Connector Type Header
Pitch 0.100" (2.54mm)