160104K250D-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
160104K250D-F
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
In Stock : 2300
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series 160
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.1 µF