160472J630C-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
160472J630C-F
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series 160
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 pF