160R-221JS
API Delevan Inc.
Product No:
160R-221JS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 220NH 1.07A 110MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 50 @ 25MHz
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.07 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Series 160R
Inductance 220 nH
Type -
Package / Case 2-SMD
Frequency - Self Resonant 340MHz