160TXW82MEFR10X25
Rubycon
Product No:
160TXW82MEFR10X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 602 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 82 µF