1641R-102J
API Delevan Inc.
Product No:
1641R-102J
Description:
FIXED IND 1UH 1.09A 70 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.09A
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 44 @ 25MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.09 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Series 1641R
Inductance 1 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 140MHz