Home / Circuit Breakers / 1658-G41-08-P13-10A
minImg
1658-G41-08-P13-10A
E-T-A
Product No:
1658-G41-08-P13-10A
Manufacturer:
E-T-A
Description:
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC
User Guide
Actuator Type Push to Reset
Approval Agency CE, CSA C22.2 No 235, IEC 60934, UL1077
Current Rating (Amps) 10A
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 1658
Voltage Rating - DC 28 V
Voltage Rating - AC 240 V