1672-20-1-0500-001-1-TS
CNC Tech
Product No:
1672-20-1-0500-001-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'
In Stock : 13
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings UL Style 1672
Series -
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 300V
Conductor Strand 21/0.0071"
Mfr CNC Tech
Conductor Material Copper, Tinned
Features Oil Resistant
Jacket Color Black
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.110" (2.79mm)