16R400GU
Littelfuse Inc.
Product No:
16R400GU
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
In Stock : 4669
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 4 A
Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm)
Approval Agency cURus, TUV
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Current - Max 100 A
Size / Dimension 0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 60 mOhms
Series POLY-FUSE®, 16R
Type Polymeric
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 21 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 6.8 A