16STRYELTXL500
Remington Industries
Product No:
16STRYELTXL500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 500'
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Series TXL
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 60V
Conductor Strand 19/29
Mfr Remington Industries
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Yellow
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.088" (2.24mm)