16SZV47M6.3X5.5
Rubycon
Product No:
16SZV47M6.3X5.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 98 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series SZV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 140 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 47 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1 Ohms