16TGV3300M18X21.5
Rubycon
Product No:
16TGV3300M18X21.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 1.08 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm @ 100kHz
Series TGV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.8 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 3300 µF