17-S550N-M
Qualtek
Product No:
17-S550N-M
Manufacturer:
Qualtek
Description:
CBL TIE LOCKING NAT 50LBS 1.804'
User Guide
Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Natural
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series 17
Shelf Life Start -
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Mfr Qualtek
Features -
Package Bulk
Shelf Life -
Length - Actual 1.804' (550.00mm)
Length - Approximate 21.75"
Width 0.189" (4.80mm)
Bundle Diameter 6.33" (160.90mm)