173D564X5020UWE3
Vishay Sprague
Product No:
173D564X5020UWE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 0.56UF 5% 20V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code U
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TANTALEX®, 173D
Type Molded
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 0.56 µF