174-E50-212-001
NorComp Inc.
Product No:
174-E50-212-001
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr NorComp Inc.
Contact Material -
Features -
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -50°C ~ 100°C