1782R-25G
API Delevan Inc.
Product No:
1782R-25G
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1.6UH 455MA 300MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 28 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 455 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Series 1782R
Inductance 1.6 µH
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 125MHz