18-6513-10T
Aries Electronics
Product No:
18-6513-10T
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
User Guide
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Termination Solder
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) 18 (2 x 9)
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Series Lo-PRO®file, 513
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Contact Finish - Post Tin
Mfr Aries Electronics
Features Closed Frame
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)