1808AC102JATME
KYOCERA AVX
Product No:
1808AC102JATME
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF