1808CC102KAT9A
KYOCERA AVX
Product No:
1808CC102KAT9A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 630V X7R 1808
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Ratings -
Series -
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF