1808Y0160102MDT
Knowles Syfer
Product No:
1808Y0160102MDT
Manufacturer:
Knowles Syfer
Description:
CAP CER 1000PF 16V X7R 1808
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series FlexiCap™
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Mfr Knowles Syfer
Capacitance 1000 pF