180MXG820MEFCSN22X40
Rubycon
Product No:
180MXG820MEFCSN22X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2.27 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.405 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 820 µF