1812L035/60MR
Littelfuse Inc.
Product No:
1812L035/60MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 60V 350MA 1812
In Stock : 27610
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency -
Lead Spacing -
Current - Max 10 A
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.7 Ohms
Series POLY-FUSE®, 1812L
Type Polymeric
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Resistance - Initial (Ri) (Min) 400 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 700 mA