183-025-213R171
NorComp Inc.
Product No:
183-025-213R171
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.590" (14.99mm)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Brass
Features Ground Strap
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C