Home / Film Capacitors / 184152J630RAA-F
minImg
184152J630RAA-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
184152J630RAA-F
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series 184
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 pF