185154K63RCB-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
185154K63RCB-F
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series 185
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.15 µF