18PTFESTRVIO100
Remington Industries
Product No:
18PTFESTRVIO100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 100'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 200°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 600V
Conductor Strand 19/30
Mfr Remington Industries
Conductor Material Copper, Silver Coated
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.069" (1.75mm)