18STRREDGXL500
Remington Industries
Product No:
18STRREDGXL500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 60V RED 500'
In Stock : 43
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Thickness 0.019" (0.48mm)
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series GXL
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 60V
Conductor Strand 19/30.5
Mfr Remington Industries
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Red
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.091" (2.31mm)