18STRVIOUL1426250
Remington Industries
Product No:
18STRVIOUL1426250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 60V VIO 250'
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series GPT
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 60V
Conductor Strand 16/30
Mfr Remington Industries
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.092" (2.34mm)